Ολυμπιακός – Ντουντελάνζ 5-1

EUROPA LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÍÔÏÕÍÔÅËÁÍÆ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)
LIVE: Ολυμπιακός - Ντουντελάνζ 2-0

Το γκολ του Χασάν:

73′ Ο Πέρεζ αντί του Τουρπέλ.

70′ ΓΚΟΟΟΛ ο Ολυμπιακός, 5-1! Ο Ποντένσε με ωραία προσπάθεια πέρασε στον Τσιμίκα, αυτός έκανε τη σέντρα, ο Φετφατζίδης πλάσαρε μέσα από την περιοχή, ο Χασάν έβαλε το πόδι στην πορεία της μπάλας και αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

69′ ΓΚΟΛ η Ντουντελάνζ, μειώνει σε 4-1. Ο Σινάνι απέφυγε αρχικά τον Μιράντα και στη συνέχεια με δυνατό σουτ νίκησε τον Σα.

67′ Σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, έδιωξε δύσκολα ο Μπονεφουά.

64′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Ο Ποντένσε κινήθηκε ωραία από τ’ αριστερά, αλλά όταν χρειάστηκε και πάλι να… εκτελέσει, τα έκανε μούσκεμα. Καθυστέρησε χαρακτηριστικά και στο τέλος έδιωξαν οι φιλοξενούμενοι μετά την προσπάθειά του.

62′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Τουρέ αντί Νάτχο στο ματς.

59′ Κεφαλιά του Σισέ, έπεσε και έδιωξε ο Μπονεφουά.

56′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Χασάν αντί Φορτούνη στο ματς.

52′ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ωραία συνεργασία Ποντένσε-Λάζαρου-Φορτούνη, η μπάλα στρώθηκε στον Νάτχο, που έπιασε φαλτσαριστό σουτ, αλλά αστόχησε.

Δείχνει να έχει πρηστεί ήδη ο αστράγαλος του Ισραηλινού μέσου. Κουτσαίνει ο Νάτχο..

48′ Ο Σνελ πάτησε με δύναμη τον Νάτχο και δέχτηκε κίτρινη κάρτα. Σκληρό μαρκάρισμα.

47′ Κίτρινη στον Τοροσίδη για σκληρό φάουλ.

46′ Ξεκίνημα με φάση για τον Ολυμπιακό! Ωραίο γύρισμα του Φορτούνη, διώξιμο του Μπονεφουά και με τον αντίπαλο γκολκίπερ εξουδετερωμένο, ο Ποντένσε έστειλε πολύ ψηλά την μπάλα.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος!

Ο Ολυμπιακός είχε σημειώσει τέσσερα γκολ σε πρώτο ημίχρονο ευρωπαϊκού παιχνιδιού και το 2008, κόντρα στη Μπενφίκα.

45’+2′ Λήξη του πρώτου μέρους.

40′ Καλή στιγμή για την Ντουντελάνζ. Σέντρα του Μελίς, ο Γιορντάνοφ δεν μπόρεσε να φτάσει στην μπάλα με την προβολή του και πέρασε ο κίνδυνος.

36′ ΓΚΟΟΟΛ ο Ολυμπιακός, 4-0! Ο Ποντένσε έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, κεφαλιά του Φορτούνη από την καρδιά της περιοχής, η μπάλα στα δίχτυα.

35′ Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Φετφατζίδης και Ποντένσε δεν κατάφεραν με σουτ να σκοράρουν.

34′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Φετφατζίδης αντί Ναουέλ

Δείτε τη γκολάρα του Λάζαρου:

Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Ναουέλ, μάλλον θα γίνει αλλαγή.

26′ ΓΚΟΟΟΛ ο Ολυμπιακός, 3-0! Φοβερό τέρμα από τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο! Ο Φορτούνης από δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Λάζαρος με εκπληκτικό εναέριο βολ πλανέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

21′ Τελική για τον Ολυμπιακό. Ο Ναουέλ σούταρε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και ο Μπονεφουά μπλόκαρε στη γωνία του.

Συνεχίζει να πιέζει ο Ολυμπιακός…

Δείτε πώς ο Φορτούνης έγραψε το 2-0 για τον Ολυμπιακό.

16′ Κεφαλιά του Σισέ από κοντά, μπλόκαρε ο Μπονεφουά.

15′ ΓΚΟΟΟΟΛ ο Ολυμπιακός, 2-0! Γύρισμα του Τσιμίκα από τ’ αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλη την άμυνα της Ντουντελάνζ, με τον Πρεμπέ να μην αντιδράει καλά, ο Φορτούνης έκανε συρτό σουτ και νίκησε τον κίπερ των φιλοξενούμενων.

Δείτε το γκολ του Τοροσίδη:

Υπενθυμίζεται ότι ο Τοροσίδης ήταν ο παίκτης που είχε ανοίξει το σκορ και στο Λουξεμβούργο για τον Ολυμπιακό.

6′ ΓΚΟΟΟΟΛ ο Ολυμπιακός, 1-0! Έπειτα από σουτ του Καμαρά, ο Βασίλης Τοροσίδης με τακουνάκι άλλαξε πορεία στην μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα. Ήταν εξουδετερωμένος ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων που είχε κάνει κακή έξοδο.

5′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε βρέθηκε αφύλαχτος μπροστά από την εστία, πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε στα σώματα δύο αμυντικών της Ντουντελάνζ.

1′ Ξεκίνησε ο αγώνας!

Όλα έτοιμα για τη σέντρα…

Την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο έκαναν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Ντουντελάνζ, θέλοντας να διπλασιάσει τις νίκες του – αυτήν την φορά στο Καραϊσκάκη – απέναντι στην ομάδα του Λουξεμβούργου. Ζωντανά η εξέλιξη της αναμέτρησης…

Οι ενδεκάδες:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σισέ, Μιράντα, Τοροσίδης, Καμαρά, Νάτχο, Ποντένσε, Ναουέλ, Φορτούνης, Χριστοδουλόπουλος.

Στον πάγκο των Πειραιωτών: Γιαννιώτης, Μπουχαλάκης, Φετφατζίδης, Χασάν, Μεριά, Κούτρης, Τουρέ

Ντουντελάνζ (Ντίνο Τόπμέλερ): Μπονεφουά, Μπίσεβατς, Σνελ-Πρέμπε, Γιορντάνοβ, Μέλισε, Κρούσκα, Κουτουριέ , Στολτς, Σινάνι, Τουρπέλ.

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Εσπόζιτο, Πόκαρ, Γιένσεν, Στουμφ, Κρους, Πέρες, Κένια

Ο Πέδρο Μαρτίνς έχει κάνει πολλές αλλαγές (όπως αναμενόταν) στο αρχικό σχήμα. Τσιμίκας, Μιράντα, Τοροσίδης, Καμαρά, Νάτχο και Ναουέλ πήραν φανέλα βασικού από τον Πορτογάλο τεχνικό, ενώ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος θα παίξει στην κορυφή της επίθεσης και ο Χασάν, ο οποίος προέρχεται από τραυματισμό, θα είναι στον πάγκο, διότι προορίζεται να αγωνιστεί κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ίσως χρησιμοποιηθεί κατά τη διάρκεια.

Οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν πάση θυσία τη νίκη, ώστε να μείνουν ζωντανοί για το ένα από τα δύο εισιτήρια που οδηγεί στην επόμενη φάση και αν τους κάτσει και καλό αποτέλεσμα στο Μπέτις-Μίλαν να μπουν γερά στο κόλπο για πρόκριση.